Olaszországban hagyományosan később kezdődik a tanév, mint Magyarországon, így idén, 2024-ben, szeptember 9-én nyíltak meg a suli kapui ismét. A pontos tanévkezdés megyéről megyére változik, Bolzano-ban például már szeptember 5-én visszaültek az iskolapadba, de vannak régiók, ahol csak szeptember 16-án kezdődik a tanítás.
Általában az első tanítási napon az elsősöknek kell menniük, a többieknek pedig csak a második napon. Az első hét rövidebb szokott lenni, már délben végeznek a nebulók, amíg elkészül a végleges órarend.
Sokan azt gondolják, hogy emiatt kevesebbet is járnak suliba az olasz tanulók, azonban ez nem igaz! A nyári szünet nagyjából 1 héttel hosszabb csak, és nincs se őszi, se síszünet, így összességében több időt töltenek az iskolában, ráadásul sok helyen (például nálunk is) van szombatonként is tanítás.
Miben különbözik az olasz iskolarendszer a magyartól?
A tankötelezettség Olaszországban 10 éven át tart, betölött 6 éves kortól betölött 16 éves korig, így a bölcsöde és az óvóda nem tartozik a tankötelezettséghez, bölcsöde például Szicíliában szinte nincs is (a legtöbb ovi is magán óvoda).
A tankötelezettség az általános iskolával kezdődik, az életkor szerinti felosztás így néz ki:
– nido d’infanzia: bölcsőde (3 hónap – 3 év) – nem kötelező
– asilo nido: óvoda (3-6 év) – nem kötelező
– scuola elementare: általános iskola/alsó tagozat (6-11 év)
– scuola media: középiskola alsó osztályai/felső tagozat (11-14 év)
– scuola superiore: középiskola, gimnázium felső osztályai (14-19 év)
– istituto superiore, universitá: főiskola, egyetem
A középiskolai oktatás általában három féle lehet, és 5 évig tart:
- liceo: gimnázium
- istituto tecnico: szakközépiskola
- istituto professionale: képesítést adó szakképző intézmény
Bárhol is tanuljanak a diákok, az alapképzés és az alaptantárgyak mindenhol egyformák, az 5. év végén pedig érettségi vizsgát (esame di maturitá) tesznek a diákok, ezt követően folytathatják tanulmányaikat felsőoktatási intézményekben.