Festa della Donna: Nőnap Olaszországban

Szerző képe

By Szalai Nóri

Március 8-án szinte az egész világ megünnepli a Nemzetközi Nőnapot, nincs ez máshogy Olaszországban sem, ahol egy sárga virág és egy sárga torta is szimbolizálja az ünnepet.

Hogyan is kezdődött?

A munkásmozgalmi megmozdulásból kinőtt Nemzetkőzi Nőnap mára már az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) által is elismert esemény lett, amelyről mindenhol megemlékeznek március 8-án szerte a nagyvilágban.

A Nemzetközi Nőnap ötlete 1908-ban született meg, amikor 15.000 nő vonult végig New York utcáin rövidebb munkaidőt, jobb fizetést és szavazati jogot követelve. Az Amerikai Szocialista Párt egy évvel később, 1909-ben, hirdette meg az első nemzeti nőnapot az Egyesült Államokban. Ezt 1913-ig február 28-án tartották.

A nap nemzetközivé tételének ötlete Clara Zetkin német szocialista párti politikus és nőjogi harcos nevéhez köthető, aki először felvetettet azt egy nemzetközi női konferencián 1910-ben Koppenhágában. Ezen a konferencián 100 nő vett részt 17 országból, és egyhangúlag szavazták meg a politikusnő javaslatát.

clara zetkin, nőnap

A napot először 1911-ben ünnepelték meg Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban, hivatalossá pedig csak sokkal később, 1975-ben vált, amikor az ENSZ is megünnepelte ezt a napot.

Nőnap Olaszországban, azaz a Festa della Donna

Itáliában először 1922. március 8-án ünnepelték a nőnapot. A nők szavazati jogot pedig 1946-ban kaptak, ugyanebben az évben lett a mimóza az olasz nőnap szimbóluma. De miért éppen ez a virág?

A mimóza (avagy sárga akácvirág) Dél-Kelet-Ausztrália és Tasmánia jellegzetes őshonos növénye, Európában a tavasz hírnökeként ismerik, Olaszországban a nőnap jellegzetes virága. Ez az egyszerű, sárga virág könnyen népszerűvé vált, hiszen nem drága, illatos, és könnyen beszerezhető.

Olaszországban a mimózacsokor mellett mimózatortát is szoktak ajándékozni a lányoknak és asszonyoknak, és hagyományosan a mimózákból származó bevétel egy részét jótékony célra fordítják, például anyaotthonokat vagy a mellrák elleni küzdelmet támogatják vele.

Ha mimózát kapnál ajándékba nőnapra, akkor tudd, hogy ha egy evés citromlét teszel a vizébe, akkor tovább eláll, kedveli a napfényt, de a meleg levegő gyorsan végez vele.

La torta mimosa, azaz a mimóza torta

A mimózacsokor mellett a mimóza torta is az olasz nőnap jelképe, a neve természetesen onnan ered, hogy a tortát apró kockákra vágott piskóta darabokkal díszítik, amely így a mimóza virágra emlékeztet. Készítsd el te is ezt a látványos süteményt!

A mimózatortát először az 1960-as években készítette el Rietiben Adelmo Renzi, aki szakács és étteremtulajdonos volt a városban. Renzi, miután számos híres római étteremben sajátította el a szakma csínját-bínját, visszatért szülővárosába Rietibe, ahol megnyitotta a híres Ristorante del Teatro Flaviot, ahol a nézők a színházi szünetekben élvezhették a szakács finomságait, köztük a mimózatortát is.

A torta 1962-ben vált híressé, amikor Renzi részt vett a sanremói cukrászversenyen, ahol virágok városának tiszteletére bemutatta a mimózát, és azzal meg is nyerte azt.

renzi, nőnap

Adelmo Renzi (1930-2023)

A torta jellegzetességét a sütemény felületén elhelyezett apró piskótadarabok adják, amelyektől a mimóza virágra enged emlékezni. A piskótát édes likőrrel locsolják meg (például Marsala vagy Maraschino likőrrel), a töltelék pedig cukrász- és Chantilly krém szokott lenni. A jellegzetes sárga szín eléréséhez néha kurkumát is szoktak használni a krémhez, és a sütemény díszítéséhez is.

mimóza torta, nőnap

Renzi étterme 1989-ben zárt be, de lányai folytatták a mesterséget, és tortaboltot nyitottak apjuk tiszteletére, amely 2005-ben ugyan bezárt, de Paola Renzi nem adta fel, 2018-ban újranyitotta a cukrászdát La Mimosa di Adelmo néven, amely ma Rieti városában és Rómában is megtalálható.