Autóbérlés Olaszországban

Szerző képe

By Szalai Nóri

Nagyon sokan, amikor Olaszországba látogatnak kirándulni, várost nézni vagy nyaralni, pihenni, akkor félnek autót bérelni, pedig az egyik legegyszerűbb, és legkönnyebb módja a közlekedésnek, hiszen az ország számos részén, főleg délen és a szigeteken nem annyira zökkenőmentes a tömegközlekedés. Ha városlátogatást tervezünk, akkor természetesen a helyi közlekedési eszközök igénybevétele a legjobb megoldás. Mielőtt autóbérlésre adnád a fejed, olvasd el az alábbi hasznos információkat, és bátran vágj neki a néha ugyan kaotikusnak tűnő olasz közlekedésnek.

Hogyan fogjunk neki?

A legegyszerűbb az érkezési reptéren megnézni az autóbérlési lehetőségeket, és mielőtt bármit lefoglalnál, olvasd el a cég értékeléseit a Tripadvisoron (ezt a szállásfoglalások előtt is mindig érdemes megtenni), és ha minden jónak tűnik, akkor elkezdheted az online foglalási procedúrát.

Mi szükséges az autóbérléshez?

Az autófoglaláshoz hitelkártyára van szükség, bankkártyát, csak roppant kevés autókölcsönző fogad el. Az utóbbi időben azonban ezt felismerve, és az óriási konkurenciaharc miatt is számos kölcsönző kínál hitelkártya nélküli bérlési lehetőséget, sőt most már olyanok is vannak, akik kauciót sem kérnek.

Érdemes időt és energiát szánni arra is, hogy, ha tudsz olaszul vagy angolul, akkor felhívd, vagy e-mailt írj a kölcsönzőnek, ahol írásban kéred a kérdéseid megválaszolását, például a kaucióval és a hitel/bankkártyákkal, kötelező biztosításokkal kapcsolatban.

autóbérlés olaszországban
Catania, Sicily, Italy – September 29, 2024: The stands of car rental companies inside the Catania-Fontanarossa international airport.

Autóátvétel

Az autó átvételéhez a következőre van szükség: a foglalás másolata, amely igazolja, hogy a bérlési díjat kifizetted, a sofőr nevére szóló hitelkártya (pl. Mastercard, Visa, American Express), amely elegendő fedezettel rendelkezik a kaució (deposito cauzionale) összegéhez, amennyiben kérnek kauciót. Ha nem fizetted ki előre online a bérleti díjat, akkor természetesen ennek is rendelkezésre kell állnia nálad.

A pénz mellett iratokra is szükség van (gondolom ez nem meglepő senki számára). Ha többen vagytok, akkor meg kell jelölni, hogy ki lesz a sofőr, akinek legalább 12 hónapja érvényes jogosítvánnyal (patente di guida) kell rendelkeznie, illetve szükséges még a személyazonosságot igazoló okirat, ez lehet útlevél (passaporto) vagy személyi igazolvány (EU-tagállamokban – carta d’identitá). Egyes kölcsönzők, bár nem gyakran, további okmányokat is bekérhetnek, ezért mindig tüzetesen olvassuk el az adott cég ÁSZF-ét (Általános Szerződési Feltételek – Condizioni Generali di Contratto) a foglalásnál.

Hány évesnek kell lennünk ahhoz, hogy autót bérelhessünk Olaszországban? A legtöbb társaság 21 és 70 év közöttieknek engedélyezi az autóbérlést. Előfordulhat, hogy a vállalat a 25 év alattiaknak és a 70 év felettieknek felárat számít fel, ez az összeg a napidíjhoz adódik hozzá. Olaszországban például az Avis autókölcsönző 23 eurós pótdíjat kér naponta, 350 eurós összeghatárig, a 25. életévét be nem töltött vezetőktől.

Foglalhatunk autót valaki más nevében?

Ez természetesen lehetséges, de a sofőrnek meg kell felelnie a fent részletezett összes követelménynek. Ezért a foglalás során meg kell adnunk a sofőr adatait. Ne feledjük azt sem, hogy bár lehetséges más nevében autót foglalni és fizetni, a sofőrnek az autó átvételekor be kell mutatnia a saját nevére szóló hitelkártyát (amennyiben kérik), és a személyi iratait is, egyébként az autót nem adják át.

Hogyan válasszuk ki a tökéletes autót?

Ez mindig az egyéni igényektől függ. Ha több emberrel vagy sok csomaggal utazunk, akkor nagyobb helyre lehet szükség, hogy a csomagokat ne az utastérbe kelljen bepakolni, ez biztonsági szempontból sem túl jó megoldás.

Ha egy szicíliai vagy szardíniai körutat tervezünk, 600-800, adott esetben 1000 kilométerrel, akkor inkább olyan autót nézzünk ki, amely alacsony üzemanyag-fogyasztása révén költséghatékonyabb lehet. Ha szűkebb az autóbérlésre szánt keret, akkor elsősorban olyan autóbérlőt érdemes választatunk, amelyik a repülőtéren kívül kínálja flottáját, mivel ezen cégeknek nem kell az extra repülőtéri illetéket belekalkulálni az árba, így kedvezményesebb áron jutunk gépkocsihoz.

Mennyibe kerül az autóbérlés?

Az autóbérlés költségeit nagyban befolyásolja a város, ahol az autót béreljük, az évszak, a kívánt autótípus és az esetleges opcionális extrák. Általánosságban elmondható, hogy már napi 5 eurótól lehet autót bérelni az előszezonban, de a főszezonban ennél a költségek jóval magasabbra rúgnak (erre természetesen rájönnek a járulékos költségek, tehát összességében a napi 5 euró, az soha nem lesz ténylegesen 5 euró).

Mit tartalmaz a bérleti díj?  

Általában az autóbérlés alapból a következőket tartalmazza: lopás elleni védelem, töréskár alap fedezet (CDW biztosítás, ez csak az autó karosszériájára terjed ki, pl. az autó belsejében keletkezett károkra nem), helyi, út- és repülőtéri illeték. Az esetleges extrákért külön kell fizetni, ezek közé tartozik a korábban már említett 25 évnél fiatalabb vagy további sofőr díja, a teljes biztosítás, amely tartalmazza a biztosítási önrészt, egyéb tartozékokat, mint például a gyermekülés vagy a GPS.

Foglalás módosítása

Általában a foglalás több mint 48 órával a bérlés kezdési ideje előtt online lemondható, és a teljes összeget visszatérítik. A 48 órás idősávon belül lemondott foglalások esetén 3 nap bérleti díjnak megfelelő lemondási díjat számítanak fel az esetek többségében. A lemondási díj azonban soha nem haladja meg a bérleti díj teljes összegét. Néha, különleges ajánlatok vagy meghatározott időszakok esetén a lemondási feltételek változhatnak, ezért is javasoljuk az ÁSZF részletes elolvasását.  

autóbérlés olaszországban
Verona, Italy – September 5, 2018: Sixt logo on car. Founded in 1912, Sixt SE is an European multinational car rental company with about 2,000 locations in over 100 countries

Biztosítások

Minden bérlemény alapbiztosítást tartalmaz: töréskár alap fedezet (CDW), amely csökkenti a vezető felelősségét, ha az autó megsérül vagy töréskár keletkezik. Az általunk vezetett autó, biztosítva van a baleseti károkra, de mindig van önrész. Egyes alkatrészek, mint például a szélvédő és a gumiabroncsok gyakran szintén ki vannak zárva a CDW-ből.

Lopáskár alap fedezet (TP): fedezetet nyújt az autó ellopása vagy a lopási kísérletből eredő károk esetén. Ez esetben is mindig van önrész. Ne feledjük, hogy a TP nem terjed ki a személyes tárgyakra. Ritka esetekben, de ez inkább a tengerentúlra jellemző, hogy bérelt autók esetében, előfordulhat, hogy a bérleti díj már tartalmazza az összes önrészt fedező SCDW teljes körű biztosítást, melyet kárfelelősség csökkentésnek hívnak.

Mi az a biztosítási önrész? Az önrész az az összeg, amelyet a fent felsorolt biztosítások nem fedeznek, és amelyet az autóban bekövetkezett baleseti kár esetén mindenképp kifizetünk, kivéve, ha rendelkezünk kiegészítő biztosítással (SCDW). Az önrész alkalmazása az összes kölcsönző cég által biztosított szabványos eljárás. Az önrész összege az utazás időtartamára a foglalásban megadott sofőr hitelkártyáján kerül zárolásra. A kölcsönző cégnek az autó leadását követően akár 7 napig is eltarthat, amíg az összeget visszautalja. Győződjünk meg tehát arról, hogy elegendő hitelkeret van a kártyánkon. Mint fentebb említettük, lehetőség van azonban az önrész csökkentésére vagy teljes elhagyására, ha „Kárfelelősség csökkentése” fedezeti opciót (SCDW) vásárolunk. Ebben az esetben bármely kár éri az autót, a bérlő mentesül annak anyagi felelősségétől, így teljes egészében stresszmentes lehet a bérlés.

Mi a teendő az autó átvétele után?

Először is, mielőtt még beszállunk érdemes körbejárni az autót, és megnézni, hogy van-e a karosszérián vagy az abroncson, a bérleti szerződésben nem említett sérülés vagy karcolás. Ha ilyeneket találunk, akkor azonnal jelezzük azokat az üzemeltetőnek, hogy elkerüljük a félreértéseket az autó leadásakor.

Gyakran előfordul, hogy a bérbeadó a kisebb karcolásokat/károkat nem veszi észre, és ha mi sem tesszük, bizony a mi pénztárcánk fogja bánni a bérlés végén. Indulás előtt érdemes lencsevégre kapni a járművet. Készítsünk több fotót és videót is a járműről, még mielőtt beülnénk.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az üzemanyagszint valóban szerepel-e a szerződésben, és hogy a szükséges opcionális extrák valóban megvannak-e (pl. GPS). Érdemes ellenőrizni a világítás és az ablaktörlők működését, és ha tél van, megnézni, hogy az autó téli gumikkal fel van-e felszerelve. Olaszországban egyes utakon a téli időszakban a hólánc használata is kötelező, így ellenőrizzük ennek, illetve a láthatósági mellénynek, az elakadásjelző háromszögnek és az elsősegélyládának a meglétét is. Ha a forgalmi engedély (libretto di circolazione) is megvan, akkor mehetünk is! 

Mire kell figyelni az autó visszavitelekor?

A félreértések elkerülése érdekében ne feledjük, hogy az autó leadásának helyszínétől számított 10 km-en belül tankoljunk, ha a szerződés szerint teli tankkal kell visszaadni az autót. Így elkerülhető az esetleges kötbér fizetése. Az autó leadásakor szánjunk egy kis időt arra, hogy a kölcsönző cég referensével átnézzük a járművet. Mindig kérjünk részletes számlát, hogy tételesen lássuk a kifizetett díjakat. A jármű visszaadása után néhány nappal mindig ellenőrizzük a hitelkártyánk egyenlegét, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nem történt-e téves terhelés, de arról is, hogy az önrész fedezésére szolgáló esetleges biztosítékot feloldották-e a számlánkon.

Buon viaggio!

Bodacz János írása

HASZNOS SZAVAK AUTÓBÉRLÉSHEZ

noleggio – bérlés
autonoleggio – autóbérlés
deposito – depozit, kaució
deposito cauzionale – kaució
chilometri illimitati – korlátlan kilométer
carburante – üzemanyag
benzina – bezin
diesel – dízel
serbatoio – (üzemanyag) tank
chiave – kulcs
allarme – riasztó
pneumatico – gumiabroncs
gommista – gumis (szerelő)
patente – jogosítvány
libretto – forgalmi
tergicristallo – ablaktörlő
baule – csomagtartó
seggiolino – gyerekülés
cintura di sicurezza – biztonsági öv
danno – kár
assicurazione – biztosítás