Irány a velencei karnevál!

Szerző képe

By Szalai Nóri

Az olasz karneválok lenyűgöző sokszínűsége és gazdag történelmi hagyományai minden látogatót magával ragadnak. Akár Velence (Venezia) eleganciája, Viareggio szatirikus humorral átitatott szobrai, Acireale virágos csodái, vagy Szardínia (Sardegna) ősi rituáléi vonzanak, a karneváli időszak felejthetetlen élményeket tartogat. Vessük bele magunkat az olasz farsangi forgatagba!

Az olasz karneválok ideje az év egyik legizgalmasabb időszaka, amikor a hagyományok, a művészet és a szórakozás összefonódnak. A “karnevál” szó a latin “carnem levare” kifejezésből származik, ami annyit jelent, mint “hús elhagyása”. Ez a nagyböjt kezdete előtti időszakra utal, amikor az emberek bőséges lakomákkal és mulatságokkal búcsúznak a farsangi időszaktól. A karneváli szezon hagyományosan vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig tart. Hamvazó szerda minden évben más dátumra esik, idén február 26-án lesz.

Velencei karnevál: a múlt és a jelen találkozása

A Velencei karnevál a világ egyik legismertebb és leglátványosabb eseménye. A hagyomány a 11. századra nyúlik vissza, és a 18. században érte el fénykorát, amikor a város az elegancia, a művészet és a szabadság jelképe volt. Azonban a 20. század elején a karnevál hanyatlásnak indult. A Velencei Köztársaság bukása és Napóleon uralma idején a karneváli hagyományok egy részét betiltották, mert a maszkok és jelmezek lehetőséget adtak a titkos találkozókra és politikai intrikákra. A két világháború során szinte teljesen elfeledték a karnevált, de az 1980-as években Velence városa és helyi kulturális szervezetek úgy döntöttek, hogy újjáélesztik ezt a történelmi eseményt, amely napjainkra az egyik legnagyobb tömegeket vonzó esemény.

A velencei karnevált a pazar maszkok és jelmezek teszik igazán egyedivé. A “bauta” maszk, amely teljes arcot eltakaró, fehér maszk, vagy az “Arlecchino” és “Colombina” szereplők a Commedia dell’Arte hagyományából származnak. A karneválon a maszkok készítése még mindig kézműves mesterségnek számít. A helyi művészek műhelyei, lehetőséget nyújtanak, hogy bepillantást nyerjünk e csodálatos alkotások elkészítésébe, amelyeket hagyományos technikákkal és anyagokkal készítenek.

A karneváli események között szerepel a “La Festa Veneziana” megnyitó felvonulása, valamint a “La Vogata del Silenzio”, egy lámpásokkal megvilágított éjszakai csónakfelvonulás a Canal Grandén. A “Festa delle Marie” a Velencei karnevál egyik legrégebbi és legérdekesebb hagyománya, amely a 10. századra nyúlik vissza. Az ünnep eredete ahhoz az eseményhez kötődik, amikor 12 fiatal velencei menyasszonyt kalózok raboltak el az esküvőjük napján, de a velenceiek visszaszerezték őket hozományukkal együtt. Az eseményt követően Velencében évente ünnepséget tartottak a fiatal menyasszonyok tiszteletére. Ma a “Festa delle Marie” részeként 12 fiatal nőt választanak ki, akik gyönyörű, történelmi kosztümökben vonulnak fel a városban. A ceremónia során a “Máriák” szépségét és báját ünneplik, majd az esemény végén megválasztják a “legszebb Máriát”.

Az esti bálok szintén a karneváli időszak csúcspontjai közé tartoznak. A legismertebb ezek közül a “Ballo del Doge”, amelyet a Palazzo Pisani Morettiben rendeznek. Ez egy pazar esemény, amely egyesíti a velencei hagyományokat és a modern luxust. A Canal Grande partján sétálva pedig maga Velence is egy varázslatos színpad, ahol a múlt és a jelen találkozik.

Ha ellátogatunk a Velencei karneválra, érdemes előre foglalni szállást, mert az árak ilyenkor az egekbe szöknek. A Dózse-palota és a Szent Márk tér látogatása mellett ne hagyjuk ki a maszkok készítését bemutató műhelyeket sem. Egyedi maszkot vásárolni igazi emlék lehet erről az ikonikus eseményről.

A nyomtatott és digitális 5 Perc Olasz magazin 2025 február-márciusi számában olvashatsz az acireale-i, a szardíniai és a viareggio-i karneválokról is.
Keresd az újságárusoknál, hiper- és szupermarketekben és benzinkutakon! Vagy olvasd azonnal online!