Nem létezik szín a Föld kerekén, amely szorosabban kapcsolódna az olasz sporthoz, mint a világoskék, annak ellenére, hogy az olaszok nemzeti zászlója a miénkkel azonos három színben (zöld, fehér, piros) pompázik.
Elgondolkodtál már azon, hogy vajon miért van ez így? Érdekes történetek nyomába eredünk, és felfedjük az „Azzurri’-k eredetét is.
Olaszország nemzeti sportcsapatai és a világoskék szín viselete (vagyis inkább azúrkék) teljesen egybeforrtak. Bármilyen sportszurkoló szívesen beszél arról, hogy az olasz csapatokat általában „gli azzurri”, azaz a „kékek” névvel szokták emlegetni, függetlenül attól, hogy egyéniben vagy csapatsportágban jeleskednek, az általuk viselt mez szinte mindig kék.
2024 nyarán, a Németországban megrendezett labdarúgó Európa-bajnokságon nem sokat hallottuk az „Azzurrik” nevét, rögtön a csoportkör után északi-szomszédjuk, Svájc ejtette ki, a szebb napokat megélt olasz futballválogatottat, 60 millió olasz nagy bánatára.
Az olasz nyelv sajátossága, hogy gyakorlatilag bármit mondunk, a külföldi fülnek dallamos lesz a csengése, ez alól nem kivétel az „Azzurri” szó sem, amely egyébként egy nem túl fantáziadús becenév, hiszen egyszerűen „kéket jelent”.
Ez a megnevezés kicsit másképp festhet, ha a női válogatottakat és az ifi csapatokat is felfestjük a sport palettájára. Az olasz női válogatott beceneve az „Azzurre”, a nőnemű többesszám alakja az „Azzurro”-nak. Az ifjúsági csapatokat pedig az „Azzurrini” névre keresztelték, amely magyarra fordítva meglehetősen aranyosan hangzik, hiszen „kis kékeket” jelent.
Összességében elmondható, hogy a kék szín és az olasz sportolók az idők során teljesen egybeforrtak, azonban tudni kell, a „dress code”-ra nem vonatkoznak kőbe vésett szabályok: az olasz sportszövetség természetesen lehetővé teszi, hogy az ország trikolórjának színei is megjelenjenek a sportolók öltözetén, és általában fehér színnel írott, jól kivehető ITALIA felirat jelzi, hogy melyik ország sportolóit látjuk a stadionokban vagy a TV képernyők előtt.
„Azzurri” legendák nyomában
Számos történet és legenda kering arról, hogy miért kék színű öltözetet viselnek az olasz sportolók. Ez még érdekesebbé válik, ha figyelembe vesszük, hogy Olaszország első válogatottjai fehér mezt viseltek. A homogén szín mellett, az olasz trikolór hármasa is mindig jelen volt.
Az egyik legelterjedtebb történet Olaszország kék mezre váltásával kapcsolatban az, hogy a színt Olaszország kék égboltja és az ország csodaszép, kék tengerei előtt tisztelegve választották. A kék ég és csodaszép tenger párosa számos országrészre igaz, azonban nem igazán tükrözi például az észak-olaszországi Pó-síkságon élő sokmillió olasz lakhelyét, és a sokszor ködös, szmogos Milánóra sem annyira jellemzők a fent leírtak.
Egy másik gyakran említett ok, amiért az olasz sportolók kéket viselnek, az 1911. január 6-i, éppen ellenünk, azaz Magyarország ellen lejátszott, barátságos futballmérkőzés. A Milánóban megrendezett eseményre heves havazás után került sor, és a történet szerint a hazai csapat nem viselhetett fehéret, mivel a játékosok nehezen lehetett volna észre venni a havas gyepen, ennek okán a kéket választották véletlenszerű alternatív színként. Noha az „azzurrik” 1-0-ra kikaptak hazánk fiaitól, vélhetően nem ezért lett kék az olaszok sportmeze.
Tovább kutatva a kékek történetét a színválasztással kapcsolatos harmadik mítosz az, hogy Olaszország úgy döntött, hogy „kölcsönveszi” a kék színt Franciaország zászlajából, ugyan kissé megváltoztatott árnyalatban. Ez a történet is azonban inkább városi legendák listáját bővíti.
Az valódi ok
Valójában az olasz sportolók kék viseletének legvalószínűbb oka a Savoyai Házhoz (Casa Savoia) kötődik. A királyi dinasztia a mai Olaszország és Franciaország közötti Alpokkal övezett régióban erősítette meg hatalmát, és uralkodott az 1300-as évektől a múlt század közepéig. A méltán híres „Savoyai Kék” a Szűz Mária palástjára való utalásból származik, és az 1861-ben egyesített Itália ezzel a színnel szeretett volna tisztelegni a Savoyai ház előtt. Az Olasz Királyság, és egyben a család sokszáz esztendős regnálásának vége egyébként formálisan a második világháború lezárása utáni esztendőre, azaz 1946-ra datálódik.
A 2025-ös téli olasz sporteseményekről a nyomtatott magazin 2024 december- 2025 januári számában olvashatsz!