Hangos kiabálás, hadonászás – vajon mit csinálnak az olaszok?

Szerző képe

By Szalai Nóri

Hangos kiabálás, hadonászás jellemzi ezt a játékot, ahol az olaszok inkább úgy tűnik veszekednek, pedig csak játszanak. Ismeritek a morrát?

morra nevű játékhoz semmilyen eszközre nincs szükség, csupán kettő játékosra, akik az egyik kezükkel, pontosabban az ujjaikkal mutatnak egy számot ellenfelüknek 1 és 5 között, miközben megpróbálják megtippelni, hogy az általuk és az ellenfelük által mutatott két szám összege mennyi lesz. Tehát ha egy játékos egyet mutat, akkor értelemszerűen kettő és hat közötti számot mond, ha kettőt, akkor három és hét közöttit, és így tovább. A játék neve arra utal, hogy amikor egy játékos ötöt mutat és arra tippel, hogy ellenfele is ötöt mutat (tehát összesen tízet, azaz a legnagyobb értéket mutatják), a dieci (tíz) szó helyett a morra szót mondja. Ez az egyszerűnek tűnő játék komoly koncentrációt igényel, ugyanis a számok mutatása meghatározott ritmusban történik; nagyjából másodpercenként. Ilyen tempó mellett az embernek nem sok ideje van gondolkodni.

A morra játék legelevenebben napjainkban Szardínia szigetén él. A játékot (itt is) tiltott játékként tartják számon, mert sokszor fullad veszekedésbe vagy verekedésbe a murra sarda. Újabban versenybíró (su contadori) számolja a pontokat és dönti el a vitás helyzeteket, így Szardínia több városában is rendeznek murra versenyeket. A szárd változatban jellemzően négy játékos játszik, akik kis körben állnak, és kissé előre hajolt testtartással, óriási lendülettel, szinte kiabálva mondják a számokat elképesztő gyorsasággal. A szárd változatban a számokat nem olaszul, hanem szárdul mondják: Unu, Dus, Tresi, Battero, Chimbe, Sesi, Seti, Ottu, Noghe, Murra.

morra, olaszország