Olaszország élen jár a kutyabarát országok között, ezt a tényt már csak azért is érdemes szem előtt tartanunk, mert ha szeretnénk, hogy Buksi is elkísérjen minket a tengerparti nyaralásra, akkor (és persze mindig) érdemes Olaszországban gondolkodni.
Az alábbiakban természetesen a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttem néhány olyan strandot, amely vagy kifejezetten a kutyásokat várja, vagy szívesen látják a négylábú családtagjainkat is. Az összeállításban a magyar turisták által leginkább régiók szerepelnek (kutyával valószínűleg ennél nagyobb távolságra nem is indul az ember kocsival), de, ha kíváncsi vagy a teljes listára (minden régió minden tartományának összes szabad és fizetős kutyabarát strandjára), akkor itt megtalálod (mind a 435-öt):
KLIKK IDE: OLASZORSZÁG MINDEN KUTYABARÁT ÉS KUTYÁS STRANDJA
A strandokra és természetvédelmi területekre vonatkozó szabályokat a helyi önkormányzatok adják ki, tehát ezekről kell mindig előzetesen tájékozódnod, mielőtt bárhova is együtt szeretnél menni négylábú barátoddal. Ha esetlegesen nincs semmilyen jelzés a szabályokra vonatkozóan, akkor is a józan észt kövessük: használjuk pórázt, és – ha szükséges – szájkosarat is.
Lido di Fido (Grado)
Ami a szabad strandokat illeti, a megyék (regioni) minden évben kiadják az aktuális szezonra vonatkozó szabályokat, meghagyván a településeknek azt a jogot és lehetőséget, hogy maguk jelölhessék ki a kutyás fürdőhelyeket. A tilalmat jelző táblákat mindig jól látható helyre kell kitenniük, itt jelzik általában azt is, ha egy adott strandra bizonyos idősávba lehet csak kutyákkal bemenni. (Ez a gyakorlatban azt szokta jelenteni, hogy reggel 8 előtt és este 8 után lehet levinni a négylábúakat pancsolni. Nálunk is így van, és fordult elő már, hogy 8:05 perckor Margót, a kutyánkat, csak a ránk hívott rendőrnek sikerült kitessékelnie a tengerből … szóval a lelkes, nem kutyabarát turisták simán kihívják a rendőrséget, ha a tiltott idősávban kutya van a strandon vagy a vízben.)
Lido di Fido (Grado)
A fizetős strandokon, azaz a „lido”-kon szintén figyelni kell a szabályokat, vagy ha nem találjuk, akkor meg kell kérdezni, mert, ha nincs külön kutyák számára kijelölt hely, akkor valószínűleg nem fogják beengedni őket.
Mi a helyzet a „dog beach” és „dog friendly” kifejezésekkel? Első pillantásra azt gondolnánk, hogy ugyanarra a dologra vonatkoznak, azonban ez egyáltalán nem így van. A „dog beach” kifejezetten kutyák számára kijelölt partszakasz, míg a „dog friendly” kifejezés arra utal, hogy szívesen látják a kutyákat is.
Lido di Fido (Grado)
Friuli-Venezia-Giulia
Spiaggia di Snoopy (Grado)
Lido di Fido (Grado)
Fido Lido Dog Beach (Muggia)
Doggy Beach (Lignano Sabbiadoro)
Sunny Pet (Lignano Sabbiadoro)
Veneto
Bagni Comunali (Bibione)
Bau Bau Beach di Jesolo (Bibione)
Bi Dog Beach (Caorle)
Beach Astoria (Chioggia)
Spiaggia di Brussa (Caorle)
Bagno Zamerici Dog (Rosolina MAre)
Caorle Bau Beach (Caorle)
Emilia-Romagna
Bagno 85B Gibo (Rimini)
Rimini Dog No Problem (Rimini)
Bagno 81 (Rimini)
Altamarea Beach Village (Cattolica)
Beach33 Rimini (Rimini)
Bagni Casali (Riccione)
Spiaggia Bagno Egisto 38 (Rimini)
Lamberto Spiaggia 80 Rimini (Rimini)
Spiaggia23 Malibu (Riccione)
Marche
Scooby Doo Beach (Senigallia)
Bagni Blasco 119 (Senigallia)
Arturo (Macerata)
Toszkána
Bagno Donna di Cuori (Cecina)
Spiaggia libera (Viareggio)
Bagno Pupa e Mocambo (Marina di Massa)
Carpe Canem (Orbetello)
Liguria
Terrazza Beach (San Remo)
Bangni Baia Verde (Imperia)
Spiaggia Libera di San Remo (San Remo)