La coppola … avagy a híres szicíliai sapka története
Bár Szicíliában járva az ajándékboltokban, és turisták körében népszerű helyeken, kifejezetten erre szakosodott kalaposoknál minden létező színben és anyagból készült „coppola” sapkát lehet kapni, a viselet nem kopott ki a férfiak hétköznapi ruhadarabjai közül sem, főleg az idősebbek viselik előszeretettel.
A fejfedő eredete ugyan homályba vész, viszont tény, hogy volt idő, amikor törvény kötelezte a férfiakat a viselésére. I. Erzsébet angol királynő 1571-ben a gyapjú kereskedelem fellendítése érdekében büntetés terhe mellett elrendelte az írek számára, hogy vasárnap és ünnepnapokon minden 6 évnél idősebb férfi viselje ezt a lapos, gyapjúból készült sapkát. A rendelet 26 évig volt érvényben! Mivel a dzsentri rétegre nem volt kötelező érvényű a rendelet betartása, a sapka a munkásosztály jelképévé vált.
Az 1800-as években – valószínűleg angol tengerészeknek köszönhetően – került át Dél-Olaszországba, ahol “coppola” néven többek között a maffia jellegzetes kiegészítőjeként is szerepet kapott. A szicíliai szervezet tagjai kissé oldalra billentve viselték, hogy így különböztessék meg magukat a hétköznapi polgároktól, akik körében szintén népszerű viselet a mai napig.
Az angol, skót, ír és olasz bevándorlóknak köszönhetően természetesen Amerika is megismerkedett ezzel a sapkával. 1900-ra New York-ban a “flat cap” vagy “newsboy cap” ugyanolyan gyakori és mindennapos látvány volt, mint Londonban. Viselték a gyerekek, az öltönyös polgári réteg, és a felsőbb osztály is, ez utóbbi tagjai főleg sportoláshoz, vadászathoz, és golfozáshoz hordták.
… és, hogy a filmtörténet egyik leghíresebb alkotásának, a „Keresztapa” trilógiának, a rendezőjét is Coppolának hívják, csupán a véletlen műve, ahogy az is, hogy Al Pacino (a filmbeli Michael Corleone) nagyszülei a szicíliai Corelone városából vándoroltak ki az Egyesült Államokba.