La strage di Capaci – Május 23. az olasz újkori történelem egyik legsötétebb napja

Szerző képe

By Szalai Nóri

Május 23. az olasz újkori történelem egyik legsötétebb napja: 32 évvel ez előtt, 1993. május 23-án gyilkolták meg Giovanni Falconét, a maffia elleni harc legendás bíróját, a Palermótól nem messze található Capaci közelében. (Az esemény a La strage di Capaci néven vonult be a történelembe.)

A merénylők három Fiat Croma személygépkocsiban elhelyezett, összesen 500 kg TNT, RDX és ammónium-nitrát felhasználásával, 17:57-kor robbantották fel az A29-es autópálya egy szakaszát, ahol a bíró a feleségével, rendőrökkel és az őt kísérő konvojjal éppen elhaladt. Falcone-n kívül még négyen haltak meg, a felesége, Francesca Morvillo bíró, valamit az őket kísérő három rendőr, Vito Schifani, Rocco Dicillo és Antonio Montinaro. A halálos áldozatok mellett 23 fő megsérült, köztük Paolo Capuzza, Angelo Corbo, Gaspare Cervello ügynökök és Giuseppe Costanza bíró sofőr.

Falcone 1979-ben lett vizsgálóbíró a palermói ügyészségen, ahol egyre komolyabb ügyekkel bízták meg. Ezzel nem kis kockázatot vállalt, hiszen abban az évben a hivatal két vezető munkatársát már meggyilkolta a maffia. Falcone vérbeli szicíliaiként tudta, hogy a bűnszövetkezeteket nem lehet hagyományos módszerekkel leleplezni és rács mögé juttatni, és mivel tisztában volt vele, hogy a Cosa Nostra az New York-i Gambino családdal együttműködve kereskedik heroinnal, ezért a nyomozását kiterjesztette az Egyesült Államokra is.

Falcone két módszert alkalmazott: a banki ügyleteken keresztül tanulmányozta a szervezetek és a vezérek üzleti tevékenységeit, illetve bűnbánó maffiózókat, úgynevezett pentito-kat (pentirsi – ige – megbánni bűneit) állított maga mellé. Így került kapcsolatba Tommaso Buschettaval, akinek a vallomásai alapján 1986-ban elindultak a perek. A két évig tartó tárgyalássorozat végén összesen 2665 évre ítéltek 360 maffiózót (474 vádlottból), ezek közül 19-et életfogytiglanra.

Falcone 1988-ban ismét a New York-i szálak felgöngyölítésén dolgozott, és az általa talált bizonyítékok miatt több fenyegetést is kapott, sőt merényleteket is megkíséreltek eközben ellene. 1991-ben vezető beosztásba került a római igazságügyi minisztériumban, ekkor tudatosult igazán a maffiában, hogy a  bíró távollétével még veszélyesebb lett számukra, hiszen immár országos hatáskörrel rendelkezett, így kiadták a parancsot a meggyilkolására.

A támadást Salvatore “Toto” Riina, a Cosa Nostra főnöke és legbizalmasabb társai szervezték meg. A Corleone klánt és annak rettegett bérgyilkosát, Giovanni Bruscát bízták meg a merénylet végrehajtással. Riina ragaszkodott ahhoz, hogy a bírót Szicíliában öljék meg, ezzel is hangsúlyozva a szicíliai maffia erejét.

május 23-án este, amikor a páncélozott autóval a reptérről Palermo belvárosába utazó, folyamatosan testőrök által védett bíró konvoja a város felé tartott az autópályán, az alagút bejáratánál fél tonnányi robbanóanyagot hoztak működésbe a merénylők. A támadás során Falcone bíró, felesége és három kísérője vesztette életét. A repülőtértől az alagútig több megfigyelő is követte a konvojt, hogy a megfelelő időben tudják aktiválni az árokba rejtett robbanószerkezetet. A detonáció annyira erős volt, hogy a helyi obszervatóriumban a készülékek földrengést jeleztek. A merénylet sokkolta a közvéleményt, és egyben előzménye is lett Paolo Borsellino bíró, Falcone kollégája és jó barátja, 57 nappal későbbi meggyilkolásának.

A Falcone elleni merénylet nyomozásában az amerikai CIA is részt vett. Egy lehallgatott telefonbeszélgetésből kiindulva találtak rá Santino di Matteóra, aki a merénylet technikai kivitelezésében vett részt, és pentito-ként felfedte a merénylet minden mozzanatát. Salvatore “Toto” Riinát egy évvel később fogták el, Giovanni Bruscát, aki a robbanószerkezetet aktiválta, 1996-ban börtönözték be. A Falcone-perben összesen 41 személyt állítottak bíróság elé, közülük öten voltak hajlandóak együttműködni a hatóságokkal a büntetlenség reményében. Huszonnégy maffiafőnököt ítéltek életfogytiglani börtönbüntetésre, ezt később másodfokon is megerősítettek.

Ha Palermo környékén jársz a Capaci autópálya lehajtónál megnézheted a merénylet helyszínét jelző emlékművet.

forrás: Tripadvisor

Falcone és Borsellino bírókra emlékező falfreskó a palermói tengerészeti akadémia falán (Istituto Nautico di Palermo)
Cím: dopo il n.c, Via Mura della Lupa, 1, 90133 Palermo PA