Olaszországban is, akárcsak a világ bármelyik részén az év utolsó napját elúcsúztatják, és szerencsés új évet kívánnak maguknak és másoknak az új évre. Természetesen az olaszoknak is megvannak a maguk hagyományai és szokásai szilveszterre, nézzük is meg, hogy melyek ezek.
Lencse
Az újévi lencse Magyaroszágon is szinte kötelező, ha szerencsések és főleg gazdagok szeretnénk lenni. Olaszországban sincs ez másképpen: a szilveszteri (december 31.) menünek szinte kötelezően mindig tartalmaznia kell a lencsét, amelyhez általában cotechino-t, vagy zampone-t esznek.
A zampone töltött disznóláb, a cotechnino pedig egyfajta disznóhúsból, sertésbőrből és zsírból készült főzőkolbász, amely hagyományosan a szegények étele volt, szilveszterkor ennek ellenére a bőség és gazdagság reményében eszik a lencsével.
Koccintás
Még mindig a szilveszternél maradva, az éjféli koccintáskor kötelező egymás szemébe nézni, ellenkező esetben balszerencsénk lesz. Ennek a szokásnak az eredete is a középkorhoz köthető, amikor nem a jó szerencse miatt néztek koccintás közben egymás szemébe az emberek, hanem azért, hogy egy gyanútlan félrenézés pillanatában nehogy mérget öntsenek az italukba.
Természetesen miközben piros alsónemű van rajtunk, hiszen ez is “kötelező” Olaszországban az év utolsó napján, hogy szerencsés, termékeny és boldog új évünk legyen.
Piros alsónemű
Szilveszterkor az olaszok egy különleges hagyományt követnek: piros alsóneműt viselnek, amely a szerencsét és a bőséget szimbolizálja az új évre. Ez az élénk szín az élet, a szenvedély és az energia jelképe, és sokan hisznek abban, hogy ha az év utolsó éjszakáján piros ruhadarabot viselnek, az szerencsét hoz nekik az új esztendőre. Ez a szokás különösen népszerű Rómában és Milánóban, ahol szilveszteri partik alkalmával szinte mindenki követi ezt a hagyományt.
Dobd ki, ami régi!
Főként Dél-Olaszországban jellemző az, hogy éjfélkor az ablakon kidobálnak mindenféle régi dolgot (főként edényeket), ezzel is szimbolizálva, hogy készen állnak az új évre, az új, friss kezdetre.
Ha nem szeretnél senkit fejbe találni egy fazékkal, akkor alternatív megoldásként az is elég szokott lenni, ha néhány régi cserépedényt (tányért, bögrét) összezúzol a bejárati ajtó előtt, hogy elűzd a rossz szellemeket.
Csobbanjunk!
Számos – főként tengerparti – helyen szokás, hogy az új évet egy frissítő úszással köszöntik, általában december 31-én délelőtt, de péládul Rómában, a Tiberisz (Tevere) folyóban is megrendezik ezt a szilveszteri szokást.
Egyszer, még 2018-ban, én is – nem is tudom milyen meggondolásból – beneveztem a cataniai San Silvestro al mare versenyre.
Utolsó lettem, órákkal később értem célba, és kb 10 méter után azt hittem le is áll a szívem, olyan hideg volt a víz. De megcsináltam. Soha többet : )
Itt láthatod a videót a fantasztikus versenyzésemről:
Itt pedig az ünneplést, amikor végre (3 nap múlva:) célba értem … természetesen bikiniben:
Egyébként Luca Parmitano – a híres űrhajós – is részt vett (velem:) a versenyen. Tudtad, hogy ő volt az első olasz űrhajós, aki űrsétát (kutatási, szerelési) hajtott végre. A második űrsétán (1 óra és 32 perc) a sisakjába víz került, ezért meg kellett szakítania a műveleteket, élete pár percen múlt. Készítettem róla egy szövegértési gyakorlatot szószedettel, ezt itt tudod megnézni egy interaktív kvízzel együtt.
MEGNÉZEM AZ OLVASOTT SZÖVEG ÉRTÉSE (B1 alapfok) LECKÉT