OLASZ KONYHA: Bialetti, és a kotyogós kávéfőző titkai

Szerző képe

By Szalai Nóri

Olaszországban járva egy dologban biztos lehetsz: bárhova is mész, egy templom és egy bár tuti lesz a közelben! Az átlag olasz nagyjából napi négy kávét fogyaszt: kettőt otthon, és kettőt a bárban. A bárpultnál elfogyasztott kávé a tipikus olasz reggel szimbóluma. A „bár” szóról senkinek ne egyfajta kocsma jusson eszébe, a „bár” Olaszországban a mindennapi élet egyik központi helye, és sokkal inkább kávézó-cukrászda, mint hely, ahol alkoholt fogyasztanak az egyébként sem nagy italos olaszok. A „bárban” általában reggeli péksüteményeket, délután és este pedig aperitívót, esetenként pedig ebédidőben akár egyszerűbb ételeket is lehet fogyasztani.

Na, de térjünk vissza a kávéra, amit, ha nem a „bárban”, akkor otthon fogyasztanak az olaszok. Az utóbbi években óriási térhódításnak indultak a kapszulás kávéfőzők, ennek ellenére szinte minden olasz háztartásban használnak a mai napig kotyogót (is)!

Azt gondolnád, hogy nem lehet nagy ördöngösség a kotyogó használata, azonban pár dologra mindenképpen figyelni kell, ha nem akarjuk elszúrni a finom feketénket.

Az első, és legfontosabb a finom, őrölt kávé. A kotyogóshoz kissé durvábbra őrölt kávét érdemes használni. A kávét otthon légmentesen kell tárolni, mert a nedvesség, a fény, a hő és az oxigén hatására gyorsan leromlik a minősége. És akkor nézzük lépésről lépésre a kotyogós kávéfőzés trükkjeit.

Először töltsd meg a víztartályt, maximum a biztonsági szelep magasságáig. Az igazán finom kávéhoz elengedhetetlen a jó víz használata. Az olaszok általában szénsavmentes ásványvizet használnak, hogy elkerüljék a magas vízkőtartalmat, ráadásul ez lerakódást is okozhat a kávéfőző belsejében, ami szintén elrontja a kávé ízét.

Amikor megtöltötted, helyezd a szűrőt a tartályra és töltsd meg a kávéval úgy, hogy egy picit púpos legyen a teteje. Ne lapítsd le! Ezt követően csavard rá jó erősen a kannát, tedd a tűzre, alacsony lángra. A hagyományos kotyogós kávéfőző indukciós főzőlapon nem használható, de a Bialetti üzletekben már lehet kapni kifejezetten indukciós lapon használható kotyogót is.

Amit elkezd kotyogni, nyisd fel a fedőt, és azonnal vedd is le a tűzről, nehogy odaégjen. Keverd át egy kiskanállal még a tartályban, és ezután töltsd csak a csészékbe.

TUDTAD?

A kotyogós kávéfőző története 1919-ben kezdődött, amikor Alfonso Bialetti (1888-1970) megnyitotta félkész alumínium termékeket gyártó vállalkozását, de a korabeli mosógépek működésén alapuló Moka Express ötletével csak 1933-ban jelent meg a piacon, és ezzel forradalmasította a kávéfőzést nemcsak Olaszországban, hanem az egész világon.

A modern technikát az olasz eleganciával és szakértelemmel vegyítő Bialetti cég Alfonso fiának, Renatónak, köszönhetően először Olaszország vezető kávéfőző gyártója lett, majd miután exportálni kezdték a kotyogókat, a világ minden táján ismertté vált. Az idők során több mint 200 millió darabot gyártottak, és ezzel be is kerültek a Guinness Rekordok Könyvébe.

Renato Bialetti 2016-ban halt meg 93 éves korában. Hamvait stílszerűen egy Bialetti Moka Express formájú urnában helyezték örök nyugalomra.

A Bialetti cég ikonikus emblémája, a Paul Campani által tervezett bajszos, ujját felfelé tartó emberke, az “omino coi baffi” 1953-ban került a kávéfőzőkre, és lett a cég védjegye. A cég 2019-ben ünnepelte 100 éves évfordulóját.

A Nutella, a FIAT 500 és a Vespa mellett a Moka Express-t tartják a legikonikusabb Made in Italy terméknek.

Olaszul a kotyogós kávéfőzőt moka-nak hívják, a jemeni Mokha város után, amely egyike az első és leghíresebb kávétermelő vidéknek a világon.