Rómában járva egészen biztosan szinte minden pincér a “Cacio e Pepe” tésztát fogja ajánlani nekünk, de milyen is ez a tészta?
A “Cacio e Pepe”, akárcsa a legtöbb tradicionális tésztaétel alig pár hozzávalóból áll, jelen esetben ezek a sajt, a bors és a tészta.
A pecorino sajt római dialektusban cacio néven ismert, és egy tipikus olasz juhsajt, amelyet évszázadokon át készítettek a Földközi-tenger partvidékén, Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában, sőt bizonyítékok vannak arra, hogy a pecorino sajtot már Krisztus előtt 3000 évvel is fogyasztották.
A második összetevő, a bors már az őskor óta létezik. Az egyiptomiak is használták: II. Ramszesz mumifikálódott holttestén i. e. 1212-ből származó fekete borsot találtak! Körülbelül 2500 évvel ezelőtt a bors elterjedt Görögországban, majd a Római Birodalomban. Drága és értékes fűszer volt, és gyakran használták fizetőeszközként is.
A “Cacio e Pepe” története is évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza, a pásztoroknak a táskájában mindig volt egy darab érlelt pecorino saját, bors és szárított tészta is, így pillanatok alatt el tudták készíteni ezt az egyszerű, de isteni tésztaételt bárhol, és bármikor. A pecorino nem romlik meg könnyn, így ideális hosszú utakhoz, a bors a hidegben testhőt termel, így megvédte őket a fagyos időjárástól is, a tészta pedig biztosította a szénhidrátot és a kalóriát, amelyre szükségük volt a kemény fizikai munka elvégzéséhez.
Most pedig nézzük a receptet:
-320g spaghetti (5-ös méret a legmegfelelőbb)
-5g feketebors egészben
-200g pecorino romano
- Forrald fel a vizet a tésztához, és reszeld le a pecorino sajtot.
2. Amikor felforrt a víz, sózd meg, és főzd ki a tésztát.
3. Törd össze a feketeborsot az őrlőben (vagy akár egy húsklopfolóval is megteheted).
4. Tedd be az összetört borsot egy lábasba, és lassú tűzön prököld meg egy kicsit, tegyél hozzá egy kicsit a tészta főzővízéből, és folyamatos keverés mellett főzd még egy kicsit.
5. Tedd hozzá a kifőtt és leszűrt spaghettit, 2-3 perccel kivéve a főzővízből (hiszen még tovább fog puhulni.Ha szükséges tegyél még hozzá a főzővízből.
6. Akkor van kész, ha nem marad már víz a lábosban, lefőtt róla.
7. Tegyél egy merőkanálnyi főzővizet a lereszelt sajthoz, majd erőteljesen keverd addig, amíg krémes állaga nem lesz.
8. Add hozzá a sajtszószt a tésztához, majd tálaláskor szórd meg a maradék őrölt fekete borssal.
Buon appetito!