Olaszországban járva nem teljesen egyértelmű, hogy ha rendőri intézkedésre van szükség, akkor vajon kihez kell fordulni, hiszen ott vannak a poliziotti-k, a carabinieri-k és a vigili-k is. Tudod, hogy melyik rendfenntartó egységnek mi a feladata?
Carabinieri
A Karabélyosok hadteste (olaszul: Arma dei carabinieri, vagy röviden carabinieri) az olasz csendőrség elnevezése, amely alapvető feladata a rendfenntartás. A klasszikus értelemben vett egyenruhás rendőr alatt az olaszok többsége őket érti. Az 1815-ben, I. Viktor Emánuel szárd–piemonti király uralkodása alatt alapított Arma dei carabinieri egy katonai rend szerint tagozódó rendőri szerv, amely részben a hadsereghez tartozik. Szervezeti ügyekben a Védelmi minisztériumnak (Ministero della Difesa), szolgálati ügyekben a Belügyminisztériumnak (Ministero dell’Interno) van alárendelve. A szárazföldi haderő, a haditengerészet és a légierő mellett negyedik fegyvernemnek is szokás nevezni.
A szervezet országos hatáskörrel rendelkezik, élén az országos főparancsnok (Comandante Generale) vezette országos parancsnokság áll, ez tovább oszlik tartományi parancsnokságokra, melyek pedig városi kapitányságokra és ezek alá tartozó őrsökre tagozódnak tovább. Ők töltik be legtöbbször a készenléti rendőrség szerepét, közúti ellenőrzési és általános rendészeti feladatokat is ellátnak, valamint korlátozott hatáskörrel ugyan, de nyomozati munkát is végeznek.
Poliziotti
A szervezet országos hatáskörrel rendelkezik, feladata főleg a bűnügyi nyomozásra terjed ki, de utcai járőrözést és közúti ellenőrzést is folytat, hatáskörei sok ponton egybeesnek a csendőrség feladataival, például a szervezet szintén rendelkezik készenléti egységekkel, és a határellenőrzés feladatait is ellátja. A csendőrséggel ellentétben Olaszországban a rendőrség nem katonai rend szerint tagozódik, bár az utcán szolgálatot teljesítő rendőrök a csendőrökhöz hasonló egyenruhát viselnek, jogállásukat tekintve azonban nem katonai személyek, hanem köztisztviselők, a rendőrtisztviselőknek nem katonai, hanem hivatalnoki rangjaik vannak (rendőrségi fogalmazó, felügyelőhelyettes, felügyelő, főfelügyelő, rendőrtanácsos, rendőrfőtanácsos stb.).
A rendőrség elosztása a csendőrségéhez hasonló, élén az országos főfelügyelő (Inspettore Generale) áll, a szervezet tartományi kapitányságokra, ezek tovább járási kapitányságokra oszlanak. A járási kapitányság (Questura) élén területi rendőrfőkapitány (Questore) áll. Alárendeltségét illetően az Olasz Nemzeti Rendőrség teljes mértékben a Belügyminisztérium (Ministero dell’Interno) tartozik, semmiféle szervezeti kapcsolata nincs a hadsereggel.
Vigili urbani
A vigili urbani tisztjei is tulajdonképpen rendőrök, akik a helyi önkormányzathoz tartozó rendőrség munkatársai. Leginkább közlekedéssel, közlekedési kihágásokkal, közlekedési szabályozással foglalkoznak, de a helyi rendfenntartás, és járőrözés is a feladatuk, akárcsak a terület, és a környezet védelme, illetve az ezek védelmét szabályozó rendeletek betartatása.
Olaszországban a 113 számon éred el a rendőrséget, 118-as számon a mentőket és 115-ös hívószámon a tűzoltókat.