Szicília aranya: a pisztácia

Szerző képe

By Szalai Nóri

Az utóbbi időben nagyon felkapott lett a pisztácia, rengetegen készítenek pisztáciás édességeket, és számtalan kávézó, pékség és cukrászda kínálatában is egyre több pisztáciás termék jelent meg. Ha valaki Szicíliában jár, szinte egészen biztos, hogy hazafelé lapulni fog a poggyászában egy-két üveg pisztáciakrém.

Már Magyarországon is könnyen beszerezhető ez az alapanyag, ami állagát és ízét tekintve hasonlít a Nutellához, de a színe zöld, és “mogyorósabb” íze van, felhasználása is nagyjából megegyezik a Nutelláéval.

Olaszországban Szicília az egyetlen régió, amely pisztáciatermesztéssel foglalkozik. Az Etna környékén közel háromezer hektárnyi területen foglalkoznak pisztáciatermesztéssel. A pisztácia a kesudiófélék családjába tartozik, és sivatagi növény lévén nagyon szereti a forró meleget, a sok napfényt, de a fagyokat is jól viseli, nem kedveli viszont az esőt és a párás környezetet. Az Etna lábánál már a 9-10. században Szicília arab uralma alatt már foglalkoztak pisztáciatermesztéssel, amikor mór közvetítéssel idekerültek az első fák.

Az akár 200-300 évig is elélő pisztácia fák nem túl magasak, masszív, gyantás törzsűek, és ásványi anyagokban, szilíciumban gazdag vulkanikus talajon, egyedi mikroklimatikus körülmények között, a vulkán lábainál kialakított teraszokon fejlődnek a legjobban. Az első termésüket tíz év után hozzák. Az Etnán, a 800 méter feletti magasság hőingadozásának köszönhetően a gyümölcs nedvességtartalma csökken, így koncentráltabban jelennek meg benne az aromák. Az ültetvények egy része turistákat is fogad, így a látogatók megfigyelhetik a gazdálkodás mozzanatait is.

A brontei pisztáciát csak minden második év augusztusában és szeptemberében szüretelik, és ekkor is csak a nőnemű fák termését, hiszen az igazi pisztácia kétlaki. A begyűjtés kézzel történik: lerázzák a termést az ágakról egy ponyvára, és onnan szedik össze, majd a házak udvarán 2-3 napig szárítják, ezt követően hűtőházban, héjastól tárolják, és csak az eladás előtt pucolják meg, így akár két évig is (a következő szüretig) megőrzi minőségét.

A brontei pisztácia különlegessége az erőteljes smaragdzöld szín, ezért is nevezik “zöld aranynak”. A klorofiltartalomnak köszönhetően soha nem lehet sárga, vagy sárgába hajló színű, csakis élénk vagy mélyzöld. Másik alapvető jellegzetessége az íze. Édes aromája és puha húsa a maga nemében egyedülálló. Nem is pörkölik, nem sózzák, hiszen ez az alapvetően kissé édeskés olajos mag önmagában fantasztikus gasztronómiai élményt nyújt.

A szicíliai pisztáciát lehet enni magában, de leginkább az édesipar használja, ugyanakkor megjelenik számos sós ételben is, például tésztaszószokban, húsos töltelékekben, arancino-ban, de felvágottakban és kolbászokban, szalámikban is.

Szicíliában nem múlhat el év a Sagra del Pistacchio nélkül, vagyis a pisztáciát éltető fesztivál nélkül, amely ez évben 32. alkalommal kerül megrendezésre október 13-15 és 20-22 között Bronte városában.

crema di pistacchio pesto di pistacchio granelle di pistacchio tritato di pistacchio
pisztácia krém (édes)

Édes, a Nutellához hasonló krém, amelyet sütemények töltéséhez, fagylaltokhoz használunk.

pisztácia pesto (sós)

Sós ételekhez, például tésztákhoz, szendvicsekhez használják.

pisztácia töret

Durvára őrölt pisztácia (semleges ízű), édességekhez és sós ételekhez is használják.

pisztácia őrlemény

Finomra őrölt pisztácia (semleges ízű), mind édes, mind sós ételekhez használható.

 

Pisztáciás recepteket a 2024 augusztus-szeptemberi lapszámban találsz!