A Szicília keleti partján fekvő, több mint 311 000 főt számláló Cataniáról (Olaszország 10. legnépesebb városa) nem tudunk nem elfogultan beszélni, hiszen az elmúlt 11 évből 7 évig a város közvetlen közelében laktunk, és a mai napig rendszeresen visszajárunk, ha másért nem is, egy jót enni. Hiszen Cataniában nem lehet rosszat enni! Megkapóan nyüzsgő, élettel teli, színes, élénk, néha kaotikus város. Érdemes akár csak egy hosszú hétvégére is ellátogatni ide.
Ha csatlakozol hozzám egy élménytanfolyamra akkor én fogom megmutatni neked a várost! A következő – nyelvtanulással (kezdő/újrakezdő) egybekötött túránk 2025. július 2-9 között lesz, még lehet jelentkezni ITT
fotók: 5 Perc Olasz
Catania, az Etna lábánál fekvő vibráló város, Szicília egyik legkülönlegesebb gyöngyszeme. A város történetét, építészetét és hangulatát meghatározza a vulkán közelsége. A sötét szürke lávakő adja Catania legszebb épületeinek alapanyagát, amely a fehér mészkővel kombinálva különleges arculatot kölcsönöz a városnak. Catania történetébe a 17. században két alkalommal is drasztikusan beleszólt az Etna: 1669-ben egy hatalmas lávafolyam alakította át a város arculatát, majd 1693-ban egy óriási földrengés rázta meg Szicília keleti partját, melynek nyomán több város is súlyos károkat szenvedett. E pusztító események után Catania újjáépült a késő barokk stílus jegyében. Ez az építészeti örökség olyan lenyűgöző, hogy a sziget keleti partvidékének több városa is az UNESCO világörökség részévé vált.
A Dóm tér: Catania szíve
A város központjában található Dóm tér (Piazza del Duomo) Szicília egyik legszebb barokk tere. A tér közepén egy különleges szökőkút áll, amely azonnal megragadja a látogatók figyelmét: egy fekete lávakőből faragott elefántot ábrázol, amely egyiptomi obeliszket tart a hátán. Az elefánt Catania szimbóluma, és a helyiek u Liotru-nak hívják. A legenda szerint a szobor egy törpeelefántot ábrázol, amely állítólag valaha a szigeten élt.A téren áll a szent Ágotának szentelt Dóm (Cattedrale di Sant’Agata), amely a város védőszentjének, Ágota vértanúnak tiszteletére épült. A belső térben megcsodálhatók a barokk díszítések és Szent Ágota ereklyéi, amelyeket minden év februárjában körmenetben visznek végig a városon (ahogyan erről előző lapszámunkban írtunk). A Dóm mellett található a Badia di Sant’Agata templom, amelynek kupolájáról tiszta időben lenyűgöző panoráma nyílik a városra, az Etnára és a tengerre.
A Dóm tér egyik érdekessége az Amenano-szökőkút, amely az egykor felszínen folyó, de az 1669-es lávafolyam által a föld alá temetett Amenano folyót jelképezi. A szökőkút fehér márványból készült, és egy fiatal férfit ábrázol, aki vizet önt egy vázából. A szökőkút alatt azonban maga az Amenano folyó is látható.
A Dóm térről egyenesen eljuthatunk Catania híres halpiacára (La Pescheria), amely az olasz piacok minden hangulatát és pezsgését magában hordozza.
La Pescheria: a halpiac élettel teli forgataga
Ha szeretnél igazán autentikus szicíliai élményben részesülni, látogass el a Dóm tértől nem messze található halpiacra, a La Pescheriá-ra. Ez nem csupán egy piac, hanem egy színes forgatag, ahol a halkereskedők hangos kiáltásai, a friss tengeri halak, polipok, rákok illata és a helyi élet pezsgése magával ragadó. Itt vásárolhatod meg a legfrissebb tengeri fogásokat, de számos kis étkezdében helyben is megkóstolhatod őket.Via Etnea
A Via Etnea Catania lüktető főutcája, amely hosszú, egyenes vonalban szeli át a várost az Etna irányába. Az utca nemcsak vásárlásra, hanem találkozásokra és kikapcsolódásra is tökéletes helyszín. Esténként a cataniaiak itt sétálnak, korzóznak és beszélgetnek, a Via Etnea így a város társasági életének központja. Az utca mentén több jelentős tér is található. A Dóm térről indulva az első az Egyetem tér (Piazza dell’Università), ahol Catania egyeteme áll, és amelyet lenyűgöző barokk épületek vesznek körül. Továbbhaladva érkezünk a Stesicoro térhez (Piazza Stesicoro), ahol a római színház romjai tekinthetők meg. Itt található Vincenzo Bellini szobra is, aki a város híres szülötte és egyik legismertebb zeneszerzője. A Piazza Stesicorótól nem messze nyílik a Bellini kert (Villa Bellini), amely Catania egyik legszebb parkja. A gondosan ápolt zöldterület tökéletes helyszín egy kis pihenésre, és innen is gyönyörű kilátás nyílik a városra.Castello Ursino, a robosztus várerőd
Catania egyik legimpozánsabb műemléke a Castello Ursino, amelyet II. Frigyes német-római császár és Szicília királya építtetett 1239-ben. Az erőd eredetileg a tengerparton állt, hatalmas méreteivel és masszív falaival messziről elrettentette a tenger felől érkező hódítókat. Ma azonban a Castello Ursino már nem a tengerparton található, mivel az 1669-es hatalmas lávafolyam körülvette az erődöt, feltöltötte a környező vidéket, és jelentősen megváltoztatta a tájat. Az erőd ma múzeumként működik, ahol Szicília történelmi és művészeti kincseit csodálhatjuk meg.Kolostorból egyetem
Catania egyik legimpozánsabb barokk épülete a Bencés Kolostor (Monastero dei Benedettini). Az 1558-ban alapított kolostor a világ egyik legnagyobb bencés rendi épülete, és egykor gazdag vallási központként működött. A kolostor szomszédságában álló San Nicolò l’Arena templom különlegessége a befejezetlen homlokzata, amely nyers kőfelületével éles kontrasztot alkot a belső tér gazdagságával. Ez a hatalmas templom Szicília egyik legnagyobbja, amely szépségével és robusztus monumentalitásával egyszerűen lenyűgöző. A kolostor ma a Cataniai Egyetem otthona, ahol többek között a humántudományi kar működik. Az épület mindenki előtt nyitva áll, így a látogatók megcsodálhatják a lenyűgöző barokk építészeti elemeket, a díszített belső udvarokat, és a könyvtárat, amely különleges atmoszférájával az egyetemisták és turisták kedvelt helyszíne.
írta: Dóra Fruzsina, Szalai Nóri